Najczęstsze pytania:
1. Kwiat Paproci – skąd nazwa marki i co to za firma?
2. Dlaczego wszystkie kosmetyki są wegańskie?
3. Czy kosmetyki kwiat paproci są bezpieczne?
4. Czy masz odpowiednie wykształcenie chemiczne/kosmetyczne?
5. Skąd pasja do naturalnej pielęgnacji?
6. Skąd pochodzą składniki do produkcji kosmetyków kwiat paproci?
7. Jaki krem mam wybrać?
8. Czy wasze kosmetyki w kostce są wydajne?
9. Czy Wasze produkty są w 100% naturalne?
10. Czy mogę mieć pewność, że swoich kosmetyków nie testujecie na zwierzętach?
11. Czy Wasze kosmetyki mogą powodować alergie?
12. Moja kostka do mycia twarzy się nie pieni? Tak powinno być?
13. Czy mogę używać kosmetyków do mycia i pielęgnacji dzieci?
14. Czy prowadząc swoją firmę, zwracasz uwagę na ekologiczne podejście do biznesu?
1. Kwiat Paproci – skąd nazwa marki i co to za firma?
Kwiat Paproci to maleńka firma z Lubelszczyzny. Właściwie to marka wegańskich kosmetyków naturalnych założona przeze mnie – Monikę Misztę. Jestem safety assessorką, chemiczką, ale również miłośniczką natury i polskich ziół.
Rośliny zbierałam od dziecka. W ramach hobby i dla zabicia czasu podczas wakacji spędzanych na wsi w otoczeniu pól, łąk i lasów. Ta miłość przetrwała i powstał kwiat paproci.
Nazwa kwiat paproci nawiązuje do kultury słowiańskiej, tajemniczości, magii i natury.
2. Dlaczego wszystkie kosmetyki są wegańskie?
Przy tworzeniu marki zależało mi szczególnie na to, żeby nie wpływała negatywnie na środowisko oraz zwierzęta. Nie widzę potrzeby wykorzystywania zwierząt dla naszej urody. Dlatego w kosmetykach kwiat paproci nie znajdziecie surowców odzwierzęcych. Jest to dla mnie bardzo ważne. Jako chemik wiem, że często konsumenci, a nawet producenci nie są świadomi, że popularna gliceryna może być otrzymywana syntetycznie, z roślin oraz (bardzo często tak jest) ze zwierząt. Dlatego zawsze weryfikujemy swoich dostawców.
3. Czy kosmetyki kwiat paproci są bezpieczne?
Oczywiście. Kosmetyki kwiat paproci posiadają wszystkie niezbędne dokumenty dla produktów kosmetycznych. Przed wprowadzeniem do obrotu każda receptura jest badana, badania dobiera się w zależności od rodzaju produktu, kosmetyk każdorazowo podlega ocenie bezpieczeństwa oraz wpisowi do bazy CPNP. Zakład jest wpisany do bazy Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego pod którego kontrolę podlega. Produkcja odbywa się zgodnie z wytycznymi GMP.
Dodam, że zanim podejmę decyzję o wprowadzeniu jakiegoś kosmetyku na rynek i zanim trafi na badania, to jest rozdawany po całej mojej rodzinie i przyjaciołach na „masz tutaj i powiedz co myślisz” 🙂
Dla mnie to najważniejszy etap i jest decydujący.
4. Czy masz odpowiednie wykształcenie chemiczne/kosmetyczne?
Tak! Ukończyłam kierunek Chemia środków bioaktywnych i kosmetyków. Zdobyłam doświadczenie w pracy laboratoryjnej w dużej firmie kosmetycznej oraz jako safety asessor. Byłam na kilku kursach i chyba nigdy nie przestanę się dokształcać. Dzięki temu zapleczu mogę tworzyć dla Ciebie bezpieczne receptury kosmetyków.
5. Skąd pasja do naturalnej pielęgnacji?
Jak już wspomniałam, jako dziecko spędzałam czas na wakacjach u babci i tam zaraziłam się miłością do roślin. Znalazłam tam piękną książkę z obrazkami roślin i tak postanowiłam w ramach zabawy odnaleźć te rośliny „na żywo” w terenie. W szkole interesowałam się głównie biologią i chemią, aż pewnego razu zapragnęłam przybliżyć Wam cudowne właściwości ziół i roślin w formie bloga o kosmetykach naturalnych. Firma to właściwie wisienka na torcie mojej ziołowej pasji.
Dla mnie najważniejsze jest działanie kosmetyków. Nie używam sztucznych zapachów, sztucznych barwników i polepszaczy masy.
6. Skąd pochodzą składniki do produkcji kosmetyków kwiat paproci?
Kupowane przeze mnie składniki i surowce kosmetyczne niezbędne do produkcji posiadają dokumentację – karty charakterystyki, karty analizy i MSDS. Dla olejków eterycznych dodatkowo posiadam karty IFRA oraz wykaz alergenów. Bez tych dokumentów nie jestem w stanie dopuścić kosmetyku do obrotu.
Masła i oleje to surowce o jakości kosmetycznej, spożywczej lub farmaceutycznej, które spełniają szereg wymogów prawa kosmetycznego w UE.
Zioła pozyskuje od zaufanych dostawców z polski lub samodzielnie je sieję na terenie mojego ogrodu w małej, lubelskiej wsi – Putnowicach. Ogród położony jest zdala od zabudowań, a nawet drogi twardej. Moja mama dogląda i pieli roślinki, a zbiór możecie zobaczyć na moim Instagramie.
7. Jaki krem mam wybrać?
Kremy zostały stworzone dla różnych typów cery, jest to uproszczony podział, jednak bardzo pomocny:
Krem do cery problematycznej to krem przeznaczony dla osób ze skórą tłustą, trądzikową, mieszaną i skłonną do wypryskow. Jest lekki i super normalizuje skórę
Krem do cery dojrzałej to krem pełny składników anty anging np. antyoksydantów czy witamin. Przeznaczony dla osób szukających w produktach działania silnie przeciwzmarszczkowego.
Krem do cery naczynkowej ma składniki wzmacniające naczynka i redukujące zaczerwienienia. Polecany jest dla osób z cerą naczynkową, ale również z trądzikiem różowatym. Ma lekką formułę i super się wchłania.
Krem do cery suchej to najbardziej delikatny, otulający i łagodzący. Sprawdzi się wśród wszystkich typów cery, szczególnie polecany gdy zmagamy się z suchymi skórkami lub zrobi się trochę chłodniej za oknem.
8. Czy wasze kosmetyki w kostce są wydajne?
Tutaj opinie mówią same za siebie. Spotkaliśmy się już z głosami, że pienidło wystarcza nawet na pół roku, a kostki do demakijażu nawet na dłużej! Oczywiście wszystko zależy od częstotliwości używania, sposobu użycia i przechowywania. Zawsze należy szampony i kostki pozostawić do całkowitego wyschnięcia.
U mnie mała kostka i pienidło to średnio kilka miesięcy używania. Kostki do mycia twarzy używam codziennie (2 razy przy 2 etapowym oczyszczaniu), a szamponu używam na zmianę z mamą co dwa dni, więc można uznać, że również codziennie.
9. Czy Wasze produkty są w 100% naturalne?
Nie, nasze kosmetyki mają 100% substancji dozwolonych do stosowania w kosmetykach naturalnych przez wiodące firmy certyfikujące. Jednak część składników np. konserwanty albo naturalne surowce poddane działaniom fizykochemicznym nie są uznawane za naturalne w pełni, ale jak już wspomniałam dopuszczone do stosowania w kosmetykach naturalnych.
10. Czy mogę mieć pewność, że swoich kosmetyków nie testujecie na zwierzętach?
Tak. Żaden z naszego produktu nie jest testowany na zwierzętach. Nie sprzedajmy kosmetyków poza UE, więc nie są one testowane w innych krajach. Weryfikujemy dostawców pod kątem testowania na zwierzętach.
11. Czy Wasze kosmetyki mogą powodować alergie?
Tak, właściwie to wszystkie kosmetyki mogą powodować alergie. W naszych kosmetykach zawarte są naturalne oleje, ekstrakty roślinne oraz olejki eteryczne. To są skuteczne substancje w pielęgnacji, ale mogą powodować alergie. Najlepiej zawsze przed pierwszym użyciem wykonać test w zgięciu łokcia.
12. Moja kostka do mycia twarzy się nie pieni? Tak powinno być?
Tak! Kostka do mycia twarzy działa na zasadzie emulsji, pod wpływem wody tworzy kremowe, aksamitne mleczko do demakijażu i mycia. Taki rodzaj preparatu do mycia twarzy jest ultra delikatny, a jednocześnie bardzo skuteczny. Emulsja działa dwojako:
Rozpuszcza makijaż, oleje, sebum oraz zmywa zanieczyszczenia mechaniczne np. kurz. Następnie wszystko łączy się z wodą, przez co całość łatwo się spłukuje. Skóra jest domyta, promienna i co najważniejsze, nie jest ściągnięta.
Często kosmetyki, które dobrze się pienią dają złudne wrażenie, że są skuteczne, a mają niską zdolność do emulgacji tłuszczów.
13. Czy mogę używać kosmetyków do mycia i pielęgnacji dzieci?
Wszystkie nasze kosmetyki są przeznaczone do pielęgnacji skóry osób powyżej 3 roku życia. Najlepiej zawsze przed pierwszym użyciem wykonać test w zgięciu łokcia.
14. Czy prowadząc swoją firmę, zwracasz uwagę na ekologiczne podejście do biznesu?
Oczywiście! Założyłam markę z myślą o ekologii. Nie chciałam tworzyć kolejnej firmy, która tylko produkuje i niszczy naszą planetę. Na każdym etapie produkcji wdrażane są ekologiczne alternatywy, a nasze kosmetyki są tworzone z nurtem zerowaste.