
Hydrolaty od paru lat pojawiają się na rynku kosmetycznym. Wcześniej mogliśmy znaleźć jedynie wodę różaną, ale z czasem pojawił się hydrolat lawendowy, a później coraz to więcej nowych hydrolatów. Jednak, czy wiesz co dokładnie kryje się za tym magicznym słowem?
Mówi się, że hydrolaty to wody kwiatowe, chociaż jest to błędna nazwa, gdyż hydrolat może powstawać również z innych części roślin np. z owoców, nasion, pędów czy korzeni.
Co to hydrolat i jak powstaje?
Hydrolaty to produkty „uboczne” destylacji olejków eterycznych. Uboczne ponieważ, w przypadku destylacji produktem docelowym były olejki, a para wodna, która była nasycona substancjami pochodzącymi z roślin skraplała się i stanowiła odpad. Po pewnym czasie ludzie zobaczyli, że warto tę wodę wykorzystywać, gdyż stanowi źródło bogactwa roślinnych związków. Hydrolaty są dużo słabsze w działaniu, niż olejki, ale za to możemy je stosować bez rozcieńczania nie obawiając się o poparzenia i gwałtowne reakcje obronne skóry. Są zdecydowanie bardziej bezpieczne w użyciu!
Za pomocą małego destylatora raczej nie uda się otrzymać olejku, więc tak jak w naszej manufakturze nawet nie próbujemy odbierać olejków eterycznych, a zostają one rozpuszczone w wodzie kwiatowej. Co jeszcze bardziej wzbogaca nasz hydrolat!

Destylator do hydrolatu może być w formie szklanej aparatury, aparatury przypominającej alembik lub zwykły destylator do bimbru. Co powinien mieć destylator znajdziesz w naszym wpisie o olejkach eterycznych.
Czy hydrolat można stosować jak tonik do twarzy?
Tak!!! Hydrolat może być stosowany jako tonik do pielęgnacji skóry. Hydrolat może być używany jako tonik do oczyszczania i odświeżania skóry. Można go nakładać na twarz za pomocą wacika lub spryskiwać bezpośrednio na skórę.
Praktycznie każdy hydrolat ma działanie nawilżające, łagodzące oraz przywracające pH skóry.
Nie wszystkie hydrolaty są odpowiednie dla każdego rodzaju skóry. Niektóre z nich mogą działać łagodząco na skórę wrażliwą, podczas gdy inne mogą być bardziej odpowiednie dla skóry tłustej czy trądzikowej. Dlatego warto wybrać hydrolat odpowiedni dla swojego typu skóry i zwrócić uwagę na ewentualne reakcje alergiczne.
Zaleca się przeprowadzenie testu na małym obszarze skóry przed rozpoczęciem regularnego stosowania jakiegokolwiek nowego produktu kosmetycznego, w tym hydrolatu. Ja polecam wykonać go w zgięciu ręki. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości lub reakcji alergicznych należy przerwać stosowanie.
NASZE HYDROLATY
Wszystykie nasze hydrolaty maja pH odpowiednie dla skóry.
Można je stosować bezpośrednio jako tonik, w trakcie upałów zamiast wody termalnej lub dodawać do ulubionych kremów i pod olej na włosy (olejowanie).
Na rynku jest już dużo hydrolatów, dlatego postawiłam na nietypowe rośliny o wspaniałych właściwościach dla skóry.
Jaki hydrolat wybrać? Przeczytaj co mamy Ci do zaoferowania!
Hydrolat z wierzby białej
Wierzba biała (Salix alba) przyszła mi pierwsza na myśl i szybko zrealizowałam mój mały cel w destylarni. Przede wszystkim jest to typowe, lecznicze drzewo występujące we florze polski. Z młodych gałązek wydestylowaliśmy hydrolat idealny do cery problematycznej i trądzikowej. Delikatny ziołowy zapach umila codzienną pielęgnację. Ekstrakty z kory wierzby białej ma właściwości przeciwzapalne i łagodzi podrażnienia skóry.

Wierzba biała zawiera naturalne związki o nazwie salicyny, które są prekursorami popularnego leku przeciwbólowego, aspiryny. W związku z tym, produkty z wierzbą białą mogą pomóc w złagodzeniu bólu związanego z ukąszeniami owadów.
Preparaty kosmetyczne z wierzbą białą mogą mieć działanie delikatnie oczyszczające i złuszczające. Pomagają usunąć martwe komórki skóry, odblokować pory i zapobiegać powstawaniu zaskórników.
Wyciąg z wierzby białej posiada silne właściwości nawilżające i pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Może być szczególnie korzystny dla osób z suchą lub odwodnioną skórą.
Hydrolat z bzu lilaka
Hydrolat z lilaka (Syringa vulgaris) wykazuje korzystne właściwości dla skóry. Wspomaga procesy regeneracyjne: Lilak zawiera naturalne antyoksydanty, które wspomagają procesy naprawcze skóry. Wymiatają wolne rodniki, dzięki czemu posiadają działanie przeciwstarzeniowe.

Pomaga w łagodzeniu stanów zapalnych skóry, takich jak zaczerwienienie, podrażnienia. Ma działanie kojące, zmniejszające zaczerwienienie i łagodzące podrażnienia.
Bez lilak dostarcza skórze nawilżenia i składników odżywczych. Może być szczególnie korzystny dla skóry suchej, szorstkiej lub odwodnionej, pomagając w przywróceniu jej elastyczności i gładkości. Ma delikatny kwiatowy zapach.
Hydrolat z melisy, mięty i rumianku
Hydrolat z melisy, mięty i rumianku to kombinacja, która wykazuje niesamowite działanie.
Zioła te łagodzą podrażnienia i redukują stany zapalne. Hydrolat z mięty może pomóc w regulacji wydzielania sebum przez skórę. Może być szczególnie korzystny dla skóry tłustej lub mieszanej, pomagając w zmniejszeniu nadmiernej produkcji sebum i ograniczeniu błyszczenia się skóry. Hydrolat z mięty i rumianku pomaga w oczyszczaniu skóry.

Hydrolat z melisy, mięty i rumianku świetnie nawilża skórę i zapewniać jej uczucie odświeżenia.
Jest idealny dla każdej cery w trakcie upałów, które potrzebują nawilżenia i orzeźwienia. Pachnie niesamowicie! Jak najlepsze spa nad jeziorem!
Podsumowanie
Hydrolat to świetny produkt zarówno kosmetyczny jak i surowiec do wzbogacenia swoich produktów. Ma przeróżne działanie w zależności od rośliny z jakiej pochodzi. Może być stosowany jako tonik do twarzy lub jako chłodzący produkt po opalaniu.
Uwaga! Zawsze należy sprawdzić skład. Woda perfumowana to nie hydrolat. Często podrabia się hydrolaty dodając tam składniki takie jak „parfum” lub „aroma”. Prawdziwy hydrolat ma nazwę rośliny w języku łacińskim oraz część z której pochodzi w języku angielskim np. leaf lub flower, a na końcu słowo”water” np. Salix Alba Bark / Leaf Water to hydrolaz z wierzby białej.
Hydrolaty mogą mieć konserwanty, dzięki temu nie trzeba przechowywać je w lodówce. W końcu woda to miejsce, w którym rozwijają się drobnoustroje chorobotwórcze.
Mam nadzieje, że ułatwiłam Ci tym wpisem wybór! Ps. pamiętaj, że nasze hydrolaty są sezonowe i szybko znikają!