
Zbieranie ziół z poszanowaniem przyrody i zgodnie z zielarską praktyką wymaga ostrożności, wiedzy i szacunku wobec środowiska naturalnego. Jesteśmy tylko niewielkim elementem tej układanki i musimy pamiętać, żeby korzystać z pomocą matki natury z głową, a więc mam dla Was instrukcje jak zbierać zioła prawidłowo:
1. Zbieraj to co znasz i naucz się rozpoznawania roślin:
Najważniejsze to nie zbieraj roślin, których nie jesteś pewny w 100%. Przed rozpoczęciem przygody ze zbieraniem ziół naucz się rozpoznawać rośliny. Skorzystaj z książek, przewodników lub poradników zielarskich, a także odnajdź ekspertów lub zielarzy, którzy mogą pomóc w identyfikacji roślin. W obecnych czasach mamy dużo fajnych aplikacji, które pomagają w rozpoznaniu roślin ze zdjęć. 😉 U mnie na koncie na Instagramie, często robię testy z wiedzy o roślinach dając zdjęcia ze spacerów. Wpadnij tam, to z pewnością się czegoś więcej nauczysz. A na naszej grupie na fb znajdziesz dużo wiecej informacji.
2. Sprawdź czy w ogóle możesz zebrać daną roślinę:
Dużo roślin jest pod ochroną gatunkową. Koniecznie sprawdź czy dana roślina nie jest pod ochroną ścisła lub częściową. Upewnij się, że miejsce z którego chcesz pobrać surowiec nie wymaga uzyskania zezwolenia na zbieranie roślin.
3. Zasada minimalizowania wpływu:
Zbieraj zioła tylko wtedy, gdy jest to naprawdę potrzebne, i tylko tyle, ile potrzebujesz. Pozostaw resztę roślin, aby mogły rosnąć i zachować równowagę ekosystemu. Ja zalecam zbiór maksymalnie 30% surowca z danego miejsca, z uwzględnieniem przerzedzania stanowiska, a nie pobierania wszystko jak leci po kolei.
4. Zbieraj z szacunkiem:
Zbieraj zioła w odpowiednim czasie. Niektóre zioła najlepiej zbierać na wiosnę, inne latem, a jeszcze inne na jesieni. W ten sposób będziesz mógł maksymalnie zyskać z tego co daje CI matka natura i niepotrzebnie nie zmarnujesz surowca.
Pozostaw część rośliny, aby mogła się regenerować. Staraj się nie usuwać całej rośliny.
5. Wykorzystuj odpowiednie narzędza:
Używaj ostrych nożyczek lub noża do zbierania ziół, aby nie uszkadzać roślin. Odłamywanie łodyg i szarpanie się z ziołami może spowodować niepotrzebne usuwanie korzeni i uszkodzenie pozostałej części rośliny.
Staraj się nie niszczyć otoczenia, w którym zbierasz zioła, np. nie wycinaj gałęzi lub nie depcz innych roślin.
6. Twoje bezpieczeństwo jest ważne:
Zbieraj zioła z dala od miejsc zanieczyszczonych, takich jak drogi czy obszary przemysłowe. Mimo, że możesz nie widzieć kurzu, a roślina wygląda lepiej niż w lesie, to nigdy nie zbieraj roślin blisko torów, dróg i centrum miast. W takiej roślinie może być bardzo dużo metali ciężkich, które są bardzo niebezpieczne dla Twojego i twoich bliskich zdrowia.
Zabierz ze sobą odpowiednie ubranie. Jeśli wiesz, że spędzisz w terenie więcej czasu to pamiętaj o wodzie i prowiancie. Zabezpiecz się przed kleszczami, komarami i meszkami.
Jeśli jesteś w danym miejscu pierwszy raz to weź koniecznie telefon oraz zaznacz w aplikacji miejsce, gdzie zostawiasz samochód lub skąd przyszedłeś.
Sprawdź po powrocie, czy nie masz kleszczy! Im szybciej je usuniesz, tym mniejsza szansa na zarażenie chorobami odkleszczowymi.
7. Suszenie i przechowywanie:
Po zbieraniu, susz zioła w cieniu, na powietrzu lub w specjalnym suszarce, w temperaturze nie przekraczającej temperatury zalecanej w zielnikach.
Przechowuj zioła w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Najlepiej w szkle lub papierze.
Nie odkładaj przerobu surowca na później. Jeśli odłożysz rośliny na później, możesz o nim zapomnieć i zmarnować surowiec.

8. Zapamiętaj tradycje i wiedzę lokalną, nie zapomnij się dokształcać ze źródeł naukowych:
Szanuj tradycje i wiedzę lokalnych społeczności związane z ziołami i korzystaj z niej w mądry sposób. Czasem najcenniejsza wiedza czeka na Ciebie wśród lokalnych ludzi. Jednak nie zapominaj, że fitoterapia jest jedną z metod leczenia odpowiednio udokumentowana w badaniach naukowych, warto zaglądać tam, bo najnowsze informacje znajdziesz w czasopismach naukowych.
9. Zbieraj odpowiedzialnie dziko rosnące zioła:
Jeśli zbierasz zioła ze stanowisk naturalnych, bądź bardziej ostrożny. Nie niszcz siedlisk dzikich zwierząt i nie zakłócaj ekosystemów. Ty jesteś tu gościem, a nie Panem. To bardzo ważne, żeby mieć szacunek do całej przyrody.
10. Dziel się wiedzą:
Dziel się swoją wiedzą z innymi zielarzami i osobami zainteresowanymi ziołolecznictwem, aby wspólnie dbać o środowisko i przekazywać tradycję. Używaj nazw łacińskich i farmakopealnych, żeby nikogo nie wprowadzić w błąd.
Pamiętaj, że poszanowanie przyrody to kluczowy element zielarskiej praktyki. Zbierając zioła w odpowiedni sposób, możesz cieszyć się ich dobroczynnymi właściwościami, nie niszcząc jednocześnie środowiska naturalnego. Jeśli uważasz to za wartościowy wpis, to koniecznie podaj dalej.
Pamiętaj, że na naszym sklepie kupisz produkty z użyciem własnoręcznie zbieranych i przetwarzanych ziół. Kliknij tutaj i przenieś się w świat kwiatu paproci.