Opublikowano Jeden komentarz

Czym kierować się przy zakupie olejków eterycznych?

olejki eteryczne zapach czym kierować się przy zakupie

Firm sprzedających olejki eteryczne powstaje jak grzybów po deszczu. Ja uważam, że to dobrze, bo im większa konkurencja tym cena powinna być niższa, a jakość wyższa. Ale czy zawsze tak jest? Chcesz wiedzieć jakie olejki kupić, czym kierować się przy zakupie i na co zwrócić uwagę? Dziś postaram się pomóc.

Jakość i skład olejków

Sprawdzając jakość najpierw należy upewnić się czy dany olejek eteryczny jest naturalny w 100%. Zapewnienia na butelce, że zawiera olejek eteryczny mogą być mylące. W takim przypadku może być go tylko trochę, a reszta to albo rozcieńczalnik albo inne substancje np. syntetyczne zapachy. Zapewnienie, że jest to w 100% olejek eteryczny raczej będzie zgodne z prawdą i możemy być spokojni. Można również zapytać producenta aby się upewnić. Jeśli produkt został wprowadzony jako surowiec kosmetyczny lub produkt kosmetyczny, to powinien mieć wypisaną na etykiecie swoją nazwę INCI. W przypadku olejków eterycznych nazwa składa się z: łacińskiej nazwy gatunku rośliny, oznaczenia elementu, z którego został pozyskany olejek w języku angielskim, np. kora, liść, kwiat oraz na końcu słowo oil, wskazujące, że jest to właśnie olejek.

Na przykład:

Pelargonium Graveolens Flower Oil – z tego zapisu dowiadujemy się, że jest to olejek (oil) z kwiatów(flower) Pelargonii pachnącej (Pelargonium Graveolens).

Cinnamomum Zeylanicum Bark Oil -olejek z kory Cynamonu cejlońskiego.

Może się zdarzyć taki przypadek, że znajdziecie w sklepie olejek eteryczny oznaczony jako 100%, a w składzie oprócz nazwy INCI olejku będą tam inne substancje. Nie zawsze oznacza to, że jesteście wprowadzani w błąd. Olejki eteryczne to złożone substancje, a jeśli produkt został wprowadzony jako kosmetyk, to rozporządzenie o kosmetykach wymaga wymienienia wszystkich przekroczonych stężeń alergenów (które też występują naturalnie) np. Limonene, Linalool, Hexyl Cinnamal…

Jeśli olejek nie rozpuszcza się w oleju, to może oznaczać, że olejek jest zanieczyszczony rozpuszczalnikami. Jeśli mamy wątpliwości co do czystości warto zrobić sobie taką próbę. Dodajemy kilka kropel olejku na pół kieliszka oleju, mieszamy i odstawiamy na parę dni. Jeśli nic się nie oddzieli to możemy być spokojni.

UWAGA! MLM

Wkładam kij w mrowisko, ale muszę to powiedzieć, żeby Was ostrzec. Jeśli dopiero zaczynacie orientować się czym są i jak stosować olejki eteryczne możecie zostać wciągnięte w dwie duże (z resztą powiązane ze sobą) firmy amerykańskie sprzedające olejki eteryczne. Jest to system sprzedaży MLM, czyli rodzaj piramidy finansowej. Nie mogę wypowiedzieć się o jakości tych produktów, bo ich nie stosowałam, ale cena olejków jest na pierwszy rzut oka zawyżona. Często wciągają zainteresowanego do struktury firmy jako sprzedawcę i kolejny poziom piramidy. Niestety bardzo często działania nie przynoszą zysku ze sprzedaży, a niekiedy nawet straty. Uważajcie! Nie mogę wymienić dokładnych nazw firm, ale więcej z łatwością znajdziecie w internecie. Bądźcie czujni.

Cena olejków eterycznych

Czy tanie olejki eteryczne oznaczają niską jakość? Tak i nie. Są olejki tańsze i droższe, jeśli wszystkie olejki z danej firmy kosztują tyle samo, to może być dla Was informacja o jakości. Olejki cytrusowe są zazwyczaj najtańsze, a te kwiatowe czy z kory droższe. Dlatego jeśli jakaś firma sprzedaje produkty po 5zł za 10ml bez różnicy czy to olejek z pomarańczy, geranium czy drzewa sandałowego, to prawdopodobnie mamy tutaj do czynienia z marnej jakości produktem, a może nawet oszustwem.

A co w przypadku drogich olejków eterycznych? Aby otrzymać 1ml wysokiej jakości olejku eterycznego z róży potrzeba nawet 3kg kwiatów! Jakie są więc ceny za olejek różany? Nawet kilka tysięcy zł za małą butelkę. Dlatego w przypadku drogich zapachów lepiej postawić na absoluty. Absoluty to olejki eteryczne w mniejszym stężeniu np. 5%, 10% rozcieńczone rozpuszczalnikami np. olejem jojoba, alkoholem etylowym lub propanediolem. Ich działanie będzie słabsze ale nadal będziemy mieć do czynienia z pięknym, naturalnym i złożonym zapachem.

Są rośliny i zapachy, których nie otrzymamy w drodze destylacji. Na rynku nie znajdziecie naturalnych olejków eterycznych m.in. z konwalii, bzu, agrestu, brzoskwini czy mango. Nie mają one żadnego działania aromaterapeutycznego. Zawierają natomiast wiele związków chemicznych, których nie ma w olejkach eterycznych. Przykładem może być znienawidzony przeze mnie Lilial (butylphenyl methylpropional), który został dopiero w tym roku zakazany do użycia! DOPIERO! Bo już od kilku lat wiadomo było o jego działaniu potencjalnie rakotwórczym.

Przechowywanie olejków

Aby móc nacieszyć się olejkami jak najdłużej, ważne jest ich odpowiednie przechowywanie. Lotne substancje szybko wywietrzeją jeśli będziemy pozostawiać olejki niezamknięte lub będziemy źle dokręcać buteleczki. Lotne substancje, jak sama nazwa wskazuje, szybko nam „uciekną”. Olejki nie lubią dostępu powietrza, bo mogą się utleniać – czyli najprościej mówiąc psuć. Najlepiej przechowywać je z jak najmniejszym dostępem do powietrza. Jeśli macie duże butelki olejków, to możecie je przelać w mniejsze, żeby w środku miały jak najmniej powietrza.

Drugą kwestią jest wrażliwość na światło, zawsze kupujmy olejki w ciemnym szkle i trzymajmy je z dala od światła. Najlepiej przechowywać je w dodatkowym kartoniku lub w szafie. Temperatura odpowiednia dla olejków to ok 18-20 stopni, w warunkach domowych trzymanie w szafie jest wystarczające. Jeśli jednak czujesz taką potrzebę możesz je trzymać w lodówce. Niektóre składniki olejków mogą się krystalizować w niskiej temperaturze, w takim przypadku trzeba kontrolować, co się dzieje w buteleczce. W razie potrzeby można ogrzać ją w rękach.

Obecnie na rynku jest bardzo wiele firm oferujących olejki eteryczne (jakieś 10 lat temu było ich naprawdę dużo mniej). Warto kupować je od sprawdzony osób np. specjalistów w danej dziedzinie, które prowadzą swoje firmy i przekazują nam wiedzę na Instagramie czy swoich stronach. Jeśli czujecie się zieloni w temacie, to spokojnie po kilku zakupach od różnych producentów, będziecie wiedzieć, gdzie warto kupować i kto ma wyższej jakości produkt. Że tak zakończę żartobliwe, TO SIĘ CZUJE. 😉

Wszystkie kosmetyki kwiat paproci posiadają w składzie wyłącznie naturalne olejki eteryczne najwyższej jakości, które swoim działaniem doskonale uzupełniają pozostałe składniki aktywne np. w naszych kremach do twarzy. Nie wyobrażam sobie projektowania kosmetyków ze sztucznymi zapachami, które nie wnoszą niczego poza samym zapachem.

Zapraszam Cię również do odwiedzenia pozostałych wpisów o olejkach eterycznych:

ZNACZENIE OLEJKÓW ETERYCZNYCH

CZY MOŻNA OTRZYMAĆ OLEJKI DOMOWYMI SPOSOBAMI

OLEJKI KOJĄCE NERWY

1 komentarz do “Czym kierować się przy zakupie olejków eterycznych?

  1. […] Po więcej informacji dotyczących olejków eterycznych zapraszam Cię do zakładki artykuły. Znajdziesz tu m.in wpis o tym, czym kierować się przy zakupie olejków eterycznych. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − 12 =