
Nie ma prawnie uregulowanej definicji kosmetyków naturalnych. Przyjmuje się jednak, że są to produkty oparte o składniki pochodzenia naturalnego, oleje, napary, hydrolaty, ekstrakty, witaminy i składniki akceptowalne przez jednostki certyfikujące np. konserwanty dopuszczone do stosowania w produktach naturalnych.
Możemy natomiast przyjąć, że kosmetyki konwencjonalne, to produkty, które są oparte głownie o syntetyczne surowce: o parafinę, oleje mineralne, PEGI, glikole, syntetyczne natłustki, emulgatory i konserwanty. Mogą zawierać substancje aktywne w większym lub mniejszym stężeniu.
ZALETY I WADY Kosmetyków naturalnych
Kosmetyki naturalne przede wszystkim działają holistycznie, tzn. oddziałowują całościowo na poprawę jakości i wyglądu skóry.
Dodatkowo substancje naturalne działają synergicznie, tzn. wspierają się wzajemnie i wzmacniają efekt pozostają przy tym łagodne dla skóry.
Pielęgnacja naturalna jest długotrwała i wielowymiarowa.
Wady kosmetyków naturalnych to krótka data ważności wynikająca z naturalnych składników. Możliwość wystąpienia alergii na dany składnik naturalny. Ich wyższa cena, wynikająca z wyższych cen za składniki botaniczne.
ZALETY I WADY Kosmetyków konwencjonalnych
Kosmetyki konwencjonalne mają bardzo kuszące formuły ze względu na użyte surowce poprawiające wygląd masy np. silikony w kremach i produktach do włosów dają uczucie wygładzenia. Odczucia konsumentów są tutaj najważniejsze. Syntetyczne barwniki i zapachy pozwalają stworzyć atrakcyjne dla zmysłów kolorowe kosmetyki często o kuszących zapachach.
Duże stężenia substancji aktywnych mogą bardzo szybko działać na dany problem, chociaż może być to również wada.
Często powodują podrażnienia, nieodpowiednie dla wrażliwej skóry.
Za ceną kryje się głównie koszt marketingu, a nie produktu gotowego.
Moda na kosmetyki profesjonalne o dużych stężeniach substancji aktywnych powoduje, że kosmetyki profesjonalne nie są używane pod okiem profesjonalisty. Duże stężenia substancji mogą uszkodzić barierę hydrolipodową skóry. Nawet przez jedno użycie możemy pogorszyć stan skóry nawet na wiele tygodni.
A co z kontrowersyjnymi substancjami?
W kosmetykach konwencjonalnych częściej spotkamy kontrowersyjne substancje np.:
Butylphenyl Methylpropional (Lilial) – składnik syntetycznych kompozycji zapachowych wycofany w 2021 roku.
Formaldehyd – wycofano dopiero w 2019 roku, a to przecież nie oznacza, że wcześniej był bezpieczny.
Oczywiście to nie oznacza, że w kosmetykach naturalnych nie mogą trafić się składniki kontrowersyjne np. kwas kojowy.
Zawsze warto sprawdzać skład produktu i mieć zaufaną markę lub sklep, który odpowiednio doradzi.
Porównanie składów – kosmetyki naturalne i konwencjonalne

Przykładowy skład kremu naturalnego (kwiat paproci lekki krem normalizujący):
Napar z uczepu, ruszczyku i wierzby, olej konopny, olej winogronowy, emulgator z oliwy z oliwek, masło shea, wosk słonecznikowy, kwas hialuronowy, witamina E, Alantoina, naturalny olejek z bergamoty FCF, konserwanty dopuszczone do stosowania kosmetyków naturalnych.

Nie mogę podać pełnego składu i nazwy marki ze względu na naruszenie zapisu o nieuczciwej konkurencji. Jest to krem bardzo popularnej francuskiej marki ze średniej półki cenowej:
woda, kilka syntetycznych natłustkek, zagestniki, PEGi , sylikon, glikole, emulgatory syntetyczne, alkohol denat., UWAGA: teflon!, emulgator, trójetanoloamina, EDTA, carbomer, nano tlenek tytatnu, polimery, fenoksyetanol, sztuczny zapach.
Łącznie 42 składniki kremu, wśród których znalazłam tylko 3, które mogą poprawiać wygład skóry: Niacynamid, Proteiny sojowe i ekstrakt z drożdży.
Podsumowanie
Jeśli wybieramy jedzenie, które jest naturalne, ekologiczne i mało przetworzone, aby odpowiednio odżywić swój organizm, to uważamy, że warto wybrać taką drogę również dla naszej skóry.
Dodatkowo firmy produkujące naturalne kosmetyki bardzo często dbają o środowisko naturalne. Wybierają ekologiczne opakowania, sposób pakowania, surowce lub działają na innym etapie produkcji.
Wpis powstał we współpracy ze sklepem ekoworki. 😉
