Opublikowano Jeden komentarz

Olejki eteryczne kojące nerwy

kwiat paproci olejki eteryczne kojące nerwy

Ktoś powie, że bujda, placebo i tylko leki działają na układ nerwowy…

Ps. przypominam, że nie sprzedaje olejków eterycznych, nie działam w żadnym MLMie tego typu, tylko podziwiam naturę i naukę. Przegląd powstał na podstawie artykułów naukowych. Wybrałam najlepsze w mojej opinii olejki eteryczne, powszechnie dostępne, tanie i łatwe do stosowania.

To są super olejki, mają wszechstronne działanie, ale w tym trudnym czasie chciałam się skupić konkretnie na wpływie na układ nerwowy. To jest nam potrzebne. Mój temat na dziś to olejki kojące nerwy.

LA LA LAWENDA – królowa spokoju

Jeden z najbardziej rozpowszechnionych olejków o niesamowitych właściwościach aromaterapeutycznych. Olejek pozyskiwany jest z lawendy lekarskiej/ wąskolistnej. Ma działanie rozluźniające, uspokajające, ułatwiające zasypianie. Bardzo pomocny w sytuacjach rozdrażnienia, strachu i nerwowości. Jego skuteczność jest potwierdzona naukowo w wielu badaniach.

Wpływ zapachu lawendy na poziom lęku u pacjentów stomatologicznych został oceniony w randomizowanym kontrolnym badaniu klinicznym. Lęk był oceniany u 340 pacjentów, którzy oczekiwali zaplanowanej wizyty dentystycznej, zarówno pod wpływem zapachu lawendy oraz bez niej. Poziom lęku oceniano za pomocą wskaźnika: State Trait Anxiety Indicator (STAI-6), a uogólniony lęk stomatologiczny za pomocą Modified Dental Anxiety Scale (MDAS) Ocena wykazała porównywalny umiarkowany poziom uogólnionego lęku stomatologicznego w w obu grupach (MDAS), ale za to tylko grupa z olejkiem lawendowym wykazała znacząco niższy poziom lęku (STAI) w porównaniu z grupą kontrolną. Tak więc, nawet jeśli nie można uniknąć lęku przed przyszłymi wizytami u dentysty, zapach lawendy może pomóc w obniżeniu poziomu lęku u pacjentów stomatologicznych.

lawenda kwiat paproci  pole lawendy

BERGAMOTA – zapach uspokajającej herbaty

Olejek z bergamoty jest dodawany do herbaty Earl Grey, aby nadać jej charakterystycznego aromatu. Olejek działa pozytywnie na nastrój, dodaje energii, stymuluje, ale pomaga przy tym wyzbyć się uczucia lęku i zwalcza wahania nastrojów.

W 2008 roku przeprowadzono badanie, w którym oceniono wpływ aromaterapeutycznego masażu dłoni na ból, stan lęku i depresji u pacjentów hospicjum z terminalnym stadium choroby nowotworowej.

W badaniu grupy kontrolnej pretest-posttest wzięło udział 58 probantów. 28 probantów stanowiło grupę eksperymentalną (olej w połączeniu z olejkami eterycznymi), a kontrolną 30 (sama baza olejowa). Do badania użyto olejki eteryczne w stosunku 1:1:1 bergamota, kadzidłowiec i lawenda rozcieńczone do roztworu 1,5% z olejem ze słodkich migdałów. Masaż dłoni trwał 5 minut przez 7 dni. W rezultacie grupa stosująca olejki eteryczne wykazała znaczące różnice w zmianach punktacji bólu i depresji niż grupa kontrolna.

Aromatyczny masaż dłoni miał pozytywny wpływ na ból i depresję u pacjentów hospicjów z terminalnym nowotworem.

bergamota owoc kwiat paproci

Olejek eteryczny z bergamoty znajdziesz w naszym kremie do cery problematycznej oraz w szamponie wzmacniającym.

Rozmaryn – skupienie i klarowność myśli

Olejek eteryczny z rozmarynu lekarskiego to nie tylko olejek wpływający na stan fizyczny, ale również na stan duchowy i emocjonalny. Olejek posiada działanie redukujące stres, uporządkowuje myśli, a także poprawia zdolności zapamiętywania i koncentracji. Sprawdzi się, jeśli planujemy podejmować decyzje, koncentrować się na danych zadaniach.

W innym badaniu oceniano działanie aromaterapii na wpływ uczniów podczas egzaminów końcowych w szkołach pielęgniarskich. W tym badaniu użyto olejków eterycznych z lawendy (Lavandula angustifolia) oraz rozmarynu (Rosmarinus officinalis). Pierwszy test odbył się bez aromaterapii, aby uzyskać dane kontrolne. Przy drugim zastosowano aromaterapię z lawendy (przed i w trakcie testu). W trzecim uczniowie wdychali olejek eteryczny z rozmarynu (przed i w trakcie testu). Redukcja stresu została potwierdzona niższymi wynikami Test Anxiety Scale – tętna, ciśnienia krwi, a także osobistą oceną. Sami studenci w przypadku testu woleli aromaterapię rozmarynową w porównaniu do lawendowej. W odczuciu probantów lawenda sprawiła, że byli bardziej zrelaksowani a nawet rozproszeni.

rozmaryn kwiat paproci kosmetyki kwiatpaproci.eu

Drzewo różane – przyjaciel snu kojący nerwy

Aniba Roseodora to występujące w Ameryce Południowej drzewo, które pachnie podobnie do róży. Z jego drewna bardzo często wykonuje się różańce. Ma działanie uspokajające, wyciszające i nasenne.

Przeprowadzono badanie mające na celu ocenę działania uspokajającego olejku z drzewa różanego u myszy. Dlatego też zmierzono czas do utraty odruchu prostowania (LORR). Czas od podania leku do LORR uznano za latencję, a czas pomiędzy LORR, a odzyskaniem przytomności uznawano za czas trwania snu. Stwierdzono, że drzewo różane w dawkach 200 i 300 mg/kg może znacząco wydłużyć czas snu i zmniejszyć latencje snu. Pentobarbital wywoływał podobną latencję jak olejek różany w dawce 100 mg/kg. Oba podawane razem powodowały działanie wzmacniające, a więc znacznie dłuższy czas snu, niż obie substancje podawane osobno. Badanie wykazało, że olejek z drzewa różanego bogaty w linalol posiada właściwości uspokajające, co można wyjaśnić zmniejszeniem amplitudy potencjału czynnościowego, a w konsekwencji zmniejszeniem pobudliwości neuronów.

drzewo różane kwiat paproci krem do cery dojrzałej

Kochani wybrałam tylko kilka badań spośród dostępnych i oczywiście tylko kilka olejków o różnym zastosowaniu. Jednak wszystkie z nich to olejki kojące nerwy. Jeśli będziecie ciekawi innych wyników, to dajcie znać, a ja chętnie Wam coś podeślę. Niżej badania, które opisałam.

M. Kritsidima, T. Newton, K. Asimakopoulou, Community Dent. Oral. Epidemiol. 2010, 38, 83

G. Bagetta, L. A. Morrone, L. Rombolà, D. Amatea, R. Russo, L. Berliocchi, S. Sakurada, T. Sakurada, D. Rotiroti, M. T. Corasaniti, Fitoterapia 2010, 81, 453

R. McCaffrey, D. J. Thomas, A. O. Kinzelman, Holist. Nurs. Pract. 2009, 23, 88.

R. N. de Almeida, D. A. M. Araujo, J. C. R. Goncalves, F. C. Monenegro, D. P. de Sousa, J. R. Leite, R. Mattei, M. A. C. Benedito, J. G. B. de Carvalho, J. S. Cruz, J. G. S. Maia, J. Ethnopharmacol. 2009, 124, 440.

1 komentarz do “Olejki eteryczne kojące nerwy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − 1 =