Opublikowano Jeden komentarz

Przyczyny powstawania trądziku

kwiat paproci kosmetyki trądzik cera problematyczna

Przyczyn powstawania trądziku jest wiele. Mogą to być czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Stres, Hormony, Dieta to tylko część z nich.

Hormony

Wahania hormonalne to częsta przyczyna trądziku, który może wystąpić w wieku młodzieńczym, ale również dojrzałym czy przekwitania.

Wzrost bądź spadek niektórych hormonów może przyczynić się do wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Zwiększona ilość produkowanego sebum skutkuje zatkanymi kanalikami oraz pojawieniem się stanów zapalnych, bolących krost, grudek i guzków.

Jeśli podejrzewasz u siebie trądzik wywołany hormonami, skontaktuj się dermatologiem i endokrynologiem, który zleci badania.

Stres

Stres obniża ochronę hydrolipidową skóry, przyczyniając się przy tym do odwodnienia i częstszych infekcji skóry. Dodatkowo sprawia, że funkcje naprawcze skóry nie przebiegają prawidłowo, przez co gojenie się ranek i stanów zapalnych trwa dłużej. Zwiększona liczba wolnych rodników przyspiesza starzenie się skóry.

Trądzik również koreluje ze stresem. Pod wpływem stresu wytwarzają się hormony, które jak jest wyżej napisane, zaostrzają występowanie trądziku.

Leki i substancje chemiczne

Leki oraz niektóre substancje mogą nasilać trądzik. Są to m.in. leki hormonalne, witaminy z grupy B, neurologiczne, przeciwgruźlicze czy halogenki.

Korzystanie z chlorowanej wody może zaostrzać trądzik.

Miejsce pracy również może mieć wpływ na skórę. Chemikalia czy zanieczyszczenia fizyczne mogą ją podrażniać i uszkadzać barierę hydrolipidową.

Nieprawidłowa pielęgnacja i higiena

Ciężkie, olejowe formuły mogą zapychać skórę, przyczyniając się do powstawania stanów zapalnych i zaskórników. Tak samo niedokładne mycie twarzy i pozostawianie resztek makijażu.

Zbyt rzadkie oraz zbyt częste złuszczanie naskórka może prowadzić do powstawania krostek.

Rzadkie zmienianie ręczników, wacików wielorazowych i poszewki na poduszkę przyczynia się do rozprzestrzeniania bakterii.

Drapanie, wyciskanie i macanie

czyli trądzik neuropatyczny.

Jest przypadłością o podłożu psychologicznym i nerwicowym. Osoby dotknięte problemem czują ulgę i satysfakcję w momencie rozdrapywania i w ich opinii ” oczyszczania ” twarzy. Niestety skóra zazwyczaj wygląda gorzej, jest opuchnięta, i podatna na zakażenia.

Nadmierne dotykanie twarzy oraz używanie luster powiększających pogłębia problem i chęć rozdrapywania zmian.

Jeśli jesteś uzależniony/a od drapania, to koniecznie skontaktuj się z psychologiem i poproś o wsparcie znajomych i rodzinę.

Nieprawidłowa dieta

Brak zróżnicowanej diety może być przyczyną powstania lub zaostrzania się trądziku. Jedzenie ma wpływ na wygląd skóry. Na pogorszenie się cery wpływają:

-fastfoody

-nadmierna ilość cukru

-ostre przyprawy

-palenie tytoniu

-picie alkoholu

-uboga dieta w witaminy i składniki odżywcze.

NIE ZAWSZE PRZYCZYNĄ POWSTAWANIA TRĄDZIKU JEST NIEPRAWIDŁOWA PIELĘGNACJA

Na wygląd naszej skóry ma wpływ wiele czynników. Z pewnością warto przejść na naturalną, świadomą pielęgnację i zadbać o nią od zewnątrz,

ale proszę pamiętaj, że:

WYGLĄD SKÓRY NAS NIE DEFINIUJE, NIE MOŻE WPŁYWAĆ NA NASZĄ WARTOŚĆ I POSTRZEGANIE SIEBIE

Może spodobają Ci się inne posty dotyczące trądziku:

Rodzaje trądziku

Czego nie mówić osobie z trądzikiem

Zapraszam Cię również do odwiedzenia naszego bloga

przyczyny powstawiania trądziku kwiat paproci kwiatpaproci.eu kosmetyki naturalne

1 komentarz do “Przyczyny powstawania trądziku

  1. […] Czego nie mówić osobie z trądzikiem […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.