Opublikowano 2 komentarze

Rodzaje trądziku

trądzik cera problematyczna krem kwiat paproci

Gdy nasza skóra nie jest idealna, a z każdym kolejnym dniem problem skórny się zaognia. Wtedy zaczynamy szukać odpowiedzi z „czym” tak naprawdę się zmagamy. Dziś przychodzę do Was z najpopularniejszym i niestety wciąć bagatelizowanym – TRĄDZIKIEM. Poniżej znajdziecie różne rodzaje trądziku:

Trądzik pospolity

To choroba dermatologiczna, która najczęściej występuje u nastolatków, a dotyczy to nawet 85% osób w wieku 12-25 lat. Może dotykać również osoby dorosłe.

Charakteryzuje się występowaniem zmian skórnych niezapalnych – zaskórników; oraz zapalnych – krost, grudek, guzów, cyst.

Na podstawie wykwitów można wyróżnić trądzik:

  • zaskórnikowy (acne comedonica),
  • grudkowo-krostkowy (acne papulo-pustulosa),
  • ropowiczy (obejmujący acne phlegmonosa, nodulocystica, conglobata),
  • bliznowcowy (acne keloidea) — następstwo zmian trądzikowych,
  • piorunujący (acne fulminans)

Powstawanie trądziku

Nagromadzenia się łoju i zrogowaciałego naskórka w obrębie ujścia mieszka włosowego powoduje powstawanie mikrozaskórników. Prowadzi to do powstania zaskórników otwartych, które wydzielają łój oraz produkty jego rozpadu na zewnątrz. Niekiedy prowadzi do tworzenia zaskórników zamkniętych, które mogą doprowadzić do powstania grudek lub krost.

Trądzik różowaty

Przewlekła i zapalna choroba skóry twarzy. Mogą jej towarzyszyć zmiany przerostowe, grudki, krosty i widoczne naczynia krwionośne włosowate. Dotyczy osób dorosłych, najcześciej pojawia się w wieku 20-30 lat. W późniejszym czasie dochodzi do nasilenia rumienia, najbardziej widoczne u osób w wieku 40-50 lat. Występowanie łojotokowego zapalenia skóry oraz przebytego trądziku młodzeńczego stanowi większe ryzyko zachorowania na trądzik różowaty.

Trądzik kontaktowy

Niektóre zawody np. kosmetyczka, technolog leków, chemik, pracownik przemysłu naftowego, samochodowego a nawet budowlanego są narażone na trądzik zawodowy, specyficzną odmianę trądziku kontaktowego. W tym przypadku czynnik zewnętrzny powoduje zapychanie mieszków włosowych lub podrażnienia wywołując trądzik. Trądzik kontaktowy bywa spowodowany używaniem niektórych leków. Problemy skórne często znikają samoistnie, gdy skóra nie jest narażona na kontakt z czynnikiem wywołującym.

Trądzik noworodkowy/ trądzik niemowlęcy

Dokładna przyczyna trądziku jest nieznana. Prawdopodobnie jest związana z zaburzeniem równowagi hormonalnej, która jest wywołana poprzez hormony androgenowe podane z mlekiem matki lub nadmierne wytwarzanie androgenów przez korę nadnerczy dzieci.

W przypadku tego rodzaju trądziku mówimy o zmianach o charakterze zaskórników zamkniętych i krost. Łagodny przebieg zwykle przechodzi samoistnie, a tylko wyjątkowo ciężkie postaci powinny być leczone farmakologicznie.

Trądzik neuropatyczny (z zadrapania)

Ciągle o nim „trąbię”, bo nadal niewiele osób wie, że taka postać istnieje i że może się z nim zmagać. To przypadłość o podłożu psychologicznym i nerwicowym.

Ten rodzaj trądziku często dotyczy osoby, które za wszelką cenę chcą się pozbyć niedoskonałości i potrafią spędzić przy lustrze godziny na „oczyszczaniu” manualnym skóry. W momencie usuwania (niekiedy nawet niezauważalnych przez inne osoby) zmian. W momencie usuwania mogą czuć psychiczny komfort. Niestety w efekcie wyciskania powstaje wiele stanów zapalnych oraz może być przyczyną rozprzestrzeniania bakterii po skórze. Osobie dotkniętej problem towarzyszy poczucie winy związane z oczyszczaniem oraz niska samoocena. Jeśli znasz taką osobę wesprzyj ją miłym słowem, niech wie, że nie jest sama.

Może spodobają Ci się inne posty dotyczące trądziku:

Przyczyny powstawania trądziku

Czego nie mówić osobie z trądzikiem

Zapraszam Cię również do odwiedzenia naszego bloga

2 komentarze do “Rodzaje trądziku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.